Predstavljajući svoj novi, četvrti roman namijenjen djeci i mladima naziva „Sadržaj žutog fascikla“, zavičajna autorica Vlasta Golub večeras, 2. svibnja, je u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica otvorila uvijek aktualne teme disfunkcionalnih obitelji, bullyinga, prihvaćanja različitosti i suočavanja s društvenim normama.
Zajedno s dramaturginjom i komparatisticom Dorom Golub, uz moderiranje profesorice Ivane Vlaisavljević i čitanje ulomaka iz romana od strane glumca Igora Goluba, autorica je publiku provela kroz priču o četrnaestogodišnjaku Lovri koji se u svojoj svakodnevici suočava s različitim emotivnim i socijalnim izazovima, uključujući odnose s prijateljima, obitelji i ljubavnim interesima.
– Kao i u svakom romanu koji sam namijenila djeci i mladima, bavim se problemima odrastanja. Ovoga puta, riječ je o problemima odrastanja u suvremenom društvu i svim izazovima koji su pred mladima u tim formativnim godinama. Dakle, kroz vizuru Lovre te kroz njegovu intimnu priču, saznajemo puno o njegovim problemima, ali i problemima okoline. Prvenstveno tematiziram drukčijost, izdvojenost i kako je to kada se mladi čovjek osjeća odbačenim. Roman govori o nepripadanju i posvećen je svima onima koji su se na neki način osjećali izolirano – objasnila je autorica Vlasta Golub.
Uz spomenuto, sadržaj Žutog fascikla ove zavičajne autorice istražuje i granicu između stvarnosti i fikcije, odnosno autobiografskog i izmaštanog elementa, čineći ga autoreferencijalnim, govori.
TEŠKA TEMA, SRETAN KRAJ
Zanimljiv, dirljiv i izazovan, ovaj roman nudi i dodatno, duboko promišljanje o odrastanju u suvremenom društvu.
– Dotakla sam se i teme obitelji te koliko su one važne u oblikovanju mladih ljudi. Opisane su neke disfunkcionalne obitelji, čime se postavlja pitanje u kakve će osobe ti mladi ljudi jednoga dana izrasti i hoće li imati dovoljno samopouzdanja. Kroz cijeli se roman postavljaju određena pitanja, a odgovori se daju između redova – dodaje autorica.
Iako otvara ozbiljne teme poput disfunkcionalnih obitelji i bullyinga, roman nije težak za čitanje – naprotiv, objašnjava recenzentica knjige Dora Golub.
– Unatoč tome što se u romanu pojavljuje tema bullyinga, čak je i taj bullying stavljen u jedan kontekst u kojemu se vrlo brzo ublaži intervencijom likova koji su izrazito stripovski ocrtani i opisani – pravi superheroji. Netko će možda reći da je kraj čak i previše idiličan, ali mislim da u nekim slučajevima ta vrsta „happy enda“ u literaturi za djecu i mlade može ponuditi određeni model ponašanja koji je „uzor“ za generacije koje dolaze – zaključuje Dora Golub.
(icv.hr, dj)