U petak, 6. lipnja, u Domu „Mladen Markač“ u Đurđevcu održana je zajednička manifestacija Dana otvorenih vrata udruga u organizaciji dviju lokalnih udruga: „Peski-Art Đurđevac“ i Udruge udomitelja za djecu „Osmijeh“. Događanje se odvijalo u sklopu nacionalne manifestacije Dani otvorenih vrata udruga (DOVU 2025) koju koordinira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Cilj ove manifestacije bio je predstaviti široj javnosti rad udruga i uključiti zajednicu u njihove aktivnosti. Udruge organizatori priredili su bogat program u cilju upoznavanja šire javnosti sa svojim radom, a središnji događaj bila je Edukativno – likovna radionica za djecu vrtićkog i školskog uzrasta na temu „Ptice Podravine“ pod nazivom Ptičji pjev za dječji osmijeh.

Radionicu su vodili mladi stručnjaci i umjetnici, članovi udruge „Peski-Art Đurđevac“ – magistra biologije Laura Lončar i akademski slikar Mihael Kolarić. Neposredno prije početka edukativno-likovne radionice upriličena je svečanost otvorenja manifestacije.

Djecu sudionike radionice, kao i prisutne goste, roditelje i udomitelje pozdravili su predsjednik udruge Peski-Art Đurđevac Franjo Mihočka i predsjednica Udruge udomitelja za djecu Osmijeh, Dubravka Čordašev, a nakon toga i stručni voditelji radionice magistra biologije Laura Lončar i akademski slikar Mihael Kolarić koji su u kratkim crtama pojasnili koncept održavanja radionice.

Svečano otvorenje likovne radionice upotpunila je muziciranjem na violini Veronika Mihočka, učenica Glazbene škole „Fortunat Pintarić“, Područnog odjela u Đurđevcu.

U radnom dijelu radionice djeca su na interaktivan način preko pripremljene prezentacije i razgovor s voditeljima radionice Laurom i Mihaelom upoznavala ptice Podravine, nakon čega je slijedio odabir ptice koju će slikati. Osim izbora vrste ptice kao najdražeg motiva, djeca su birala i najdraže tehnike te se slikalo raznim tehnikama, od akrilnih boja, akvarela, tempera, voštanih i drvenih bojica, a slikalo se na platnu, kaširanom platnu, papiru.

Sva djeca sudionici likovne radionice nakon završetka radnog dijela radionice dobili su priznanja za sudjelovanje, te se fotografirali za uspomenu s voditeljima radionice Laurom i Mihaelom, a svoje uratke mogli su ponijeti sobom.

Održana manifestacija imala je i humanitarni karakter jer se prikupljao likovno-slikarski materijal za siromašnu djecu Afrike u Ugandi, a prikupljali su se i potpisi podrške na prigodnom panou koji će zajedno sa likovnim priborom biti poslani Timu AboAba Kids Art u Ugandi. Sudionici radionice, ali i drugi građani donirali su zavidnu količinu raznog likovnog pribora koji će organizatori sortirati i poslati u Ugandu.

Tijekom radionice najemotivnija su bila dva trenutka, prvi kada je pročitana dirljiva poruka i pozdrav djece iz Tima AboAba Art Kids iz Ugande, a onda i kada su djeca sudionici radionice otpjevali uz spot pjesmu „Afrika“ Rose Laurens, a koji video je odmah poslan preko društvenih mreža djeci u Ugandu.

Fotogaleriju možete pogledati OVDJE.

(djurdjevac.hr)