Veliki Četvrtak prvi je dan tzv. Vazmenog trodnevlja, u kojem Crkva na poseban način promišlja i proživljava Isusovu muku, smrt i uskrsnuće, a na današnji dan posebno ustanovljenje Euharistije i svećeničkog reda. Na Misi večere Gospodnje, koju je fra Petar Horvat u župi sv. Roka u Virovitici predvodio u koncelebraciji s braćom franjevcima, župnikom fra Ivicom Jagodićem i kapelanom fra Krunoslavom Albertom, nakon homilije uslijedio je spomen čin pranja nogu, koji od davnina simbolizira Isusovu poniznost i poziv na služenje drugima. 

U nadahnutoj propovjedi, fra Petar je podsjetio kako je pranje nogu dvanaestorici apostola poziv cijeloj Crkvi na služenje, a koje se nastavlja kroz “euharistiju koja se živi kroz svoju svakodnevnicu”.

fotoMarija Lovrenc

-Spomen čin pranja nogu nije samo rekonstrukcija tog događaja, već nešto konkretno što se i danas događa i što je aktualno, a to je poziv na služenje. Euharistija, čije ustanovljenje obilježavamo na današnji dan, ona koja se događa ovdje, u crkvi, mora nužno biti vezana s euharistijom života, s onim što se događa u našoj svakodnevnici, u susretu s drugim ljudima.

Kada Isus uzima ubrus i kreće učenicima prati noge, on tim spomen činom prvi daje primjer drugima i svakog od njih, a onda i nas danas pita: ako sam se ja kao Kruh lomio za druge, jesi li i ti spreman učiniti isto? Jesi li se spreman davati drugima? Jesi li spreman služiti? – pitao je vjernike fra Petar, dok je nakon spomen čina pranja nogu uslijedila pričest pod obje prilike. 

Nakon euharistije, crkva je zavedena u jednostavnost, oslobođena ukrasa, a hostije su izmještene s glavnog Svetohraništa na onaj na oltaru Gospe Lourdske, kao simbol Isusovog odlaska sa  učenicima u Getsemanski vrt, u kojem će se moliti, biti izdan od Jude te predan, a potom će uslijediti njegova muka, smrt i uskrsnuće. 

Vrijeme nakon Mise večere Gospodnje provodi se u miru, sabranosti, molitvi, promišljanju, pa je tijekom tzv. Getsemanske ure crkva bila otvorena do iza 21 sat. U Crkvi slijedi vrijeme tišine. 

Veliki petak nastavak je najvažnijeg perioda u liturgijskoj godini i hoda prema najvećem kršćanskom blagdanu – Uskrsu.

Mise nema – u 7.30 sati slijedi Jutarnja i Služba riječi, u 9 sati je pobožnost križnog puta, a u 15 sati krunica Božanskog milosrđa. Obredi Muke Gospodnje, u okviru kojih će biti i poklonstvo križu, počinju u 17.30 sati. Franjevci su napomenuli kako će i sutra, od 9 sati biti prilika za ispovijed svima onima koji se još nisu stigli ispovjediti. 

(icv.hr, mlo)