Na prvi pogled izgleda kao da je ispala iz crtića – ali kojeg, ovisi o tome koga pitate. Labubu lutke – plišanci s raščupanom kosom, šiljastim ušima i širokim zubima – već mjesecima dominiraju policama trgovina i društvenim mrežama. Djeca ih obožavaju, dok roditelji nisu sigurni bi li ih kupili – ili zakopali.

Komentari roditelja na društvenim mrežama i forumima jasno pokazuju: Labubu je sve, samo ne igračka koja prolazi nezapaženo.

– Mojoj curici je to preslatko i stalno ga nosi sa sobom. Ime mu je Cuko. Ja osobno ne kužim čar – izgleda kao da je zapeo između horora i crtića – napisala je mama Iva iz Zagreba na jednoj roditeljskoj grupi.

– Moj sin (5) kaže da mu Labubu smiješno zuri. Tražio je da ga maknemo iz sobe prije spavanja – komentirala je druga majka na Redditu.

– Meni je super! Nije sve zašećereno i klasično. Labubu izgleda kao neko malo čudovište koje voliš – a djeci to treba – stoji u jednom od komentara na TikToku.

Usporedo s originalima, pojavile su se i jeftine kopije – tzv. “lafufu” lutke – koje roditelji kupuju na tržnicama ili s kineskih web shopova, nerijetko razočarani kvalitetom.

– Kupila sam jednu na internetu. Noge su bile krivo sašivene, lutka pada kad je stavimo na stol. Dijete razočarano – navodi korisnica na Redditu.

Stručnjaci poručuju – nema razloga za paniku. Djeca često privlače likovi koji iskaču iz uobičajenih okvira.

Dr. Sarah Rasmi, klinička psihologinja, u intervjuu za Psychology Today.

– Djeca kroz ovakve igračke izražavaju svoju osobnost. Labubu je često ‘prijelazni objekt’ – nešto što im daje osjećaj sigurnosti i pripadnosti određenoj grupi. Neobičan izgled ne znači da je igračka štetna – ističe.

U istom članku navodi se i utjecaj tzv. “blind box” modela (kutija iznenađenja), koji kod djece aktivira osjećaj uzbuđenja i želje za skupljanjem.

– Riječ je o nagradnom sustavu – djeca ne znaju što će dobiti, i to im stvara navalu dopamina. To je isti mehanizam koji stoji iza videoigara i sličnih formi zabave – ističu.

Na TikToku i Instagramu Labubu je postala gotovo statusni simbol. Djeca snimaju videe u kojima lutkama daju imena, izrađuju im odjeću, uređuju “kuće” i kreiraju mini scenarije. Popularni su i privjesci za torbe s mini verzijama Labubu likova.

Roditelji pak često osjećaju pritisak: ako jedno dijete ima Labubu, ostali to odmah žele.

– Moja kći je došla iz škole u suzama jer ‘svi imaju Labubu, a ona ne’. Pokleknula sam i kupila. Sada ih imamo tri – kaže Ana iz Osijeka.

Prednosti:

  • potiče maštovitu igru i izražavanje identiteta
  • djeca se povezuju kroz zajedničke likove i priče

Rizici:

  • potencijalna ovisnost o “blind box” kupnji
  • lošije kopije mogu biti nekvalitetne i razočarati dijete
  • djeca se mogu osjećati isključeno ako nemaju popularnu igračku

Stručnjaci savjetuju da s djetetom otvoreno razgovarate – pitajte ga zašto mu je određena lutka, poput Labube, toliko važna. Takvi razgovori jačaju odnos i pomažu vam bolje razumjeti dječje emocije. Preporučuje se kupovati igračke isključivo iz provjerenih izvora, kako biste izbjegli jeftine kopije koje mogu biti ne samo manje kvalitetne, nego i potencijalno nesigurne. Također, važno je postaviti jasne granice – dijete ne treba imati sve verzije iste igračke, često je jedna sasvim dovoljna. Umjesto gomilanja, stručnjaci potiču roditelje da se povežu s djetetom kroz zajedničku igru – dopustite mu da vam pokaže zašto mu je Labuba toliko posebna.

Labubu nije samo još jedna prolazna igračka. Za mnoge je ona simbol djetinjstva u digitalnom dobu – gdje se čudno i neobično slavi, a ne skriva. Bilo da vam je simpatična ili jeziva, jedno je sigurno: Labubu je ovdje i ne planira nestati iz dječjih soba tako skoro.

(icv.hr, žđl)