Od samih početaka probacije u našoj zemlji javnozdravstveni sustav ima važnu ulogu u temeljnim zadaćama probacije. Probacija je uvjetovana i nadzirana sloboda počinitelja kaznenih djela tijekom koje službenici probacije provode postupke usmjerene na resocijalizaciju osuđenika, smanjenje rizika od počinjenja novog kaznenog djela te zaštitu društvene zajednice. Iz navedenoga se može uočiti kako su zadaće probacije kompatibilne i javnozdravstvenom djelovanju zavoda za javno zdravstvo, osobito u dijelu koji se odnosi na resocijalizaciju osoba koje imaju doticaj sa sredstvima ovisnosti.
Prva zakonska regulativa o probaciji donesena je 2009. godine i odmah se pokazala potreba umrežavanja suradnje probacijskog sustava (koji je u nadležnosti pravosudnih organa) s javnozdravstvenim sustavom (u području zdravstva), osobito vezano uz izazove nadzora nad ponašanjem osoba koje su u riziku od recidiva nakon izricanja neke kaznene mjere ili izlaska iz institucije zatvorenog tipa u kojima im je bilo određeno ili liječenje od ovisnosti ili mjera indicirane prevencije ovisnosti.
Stoga su se iskustva provedbe mjere izvanbolničkog liječenja i tretmana ovisnika u javnozdravstvenom sustavu pokazala iznimno korisna i za probaciju pa su ubrzo započela prva povezivanja probacijskih ureda i službi za izvanbolničko liječenje ovisnosti i skrb o mentalnom zdravlju pri županijskim zavodima za javno zdravstvo. Iskusniji stručnjaci iz javnozdravstvenog sustava bili su pozvani uključiti se u uspostavljanje mreže ove suradnje, a među prvima u tome je bio profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas, psiholog u tadašnjoj Djelatnosti za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije.
Specifična iskustva profesora Brlasa i našega Zavoda za javno zdravstvo u uspostavljanju mreže međusektorske suradnje odnose se prvenstveno na osmišljavanje i oživotvorenje Protokola međusektorske suradnje u prevenciji i suzbijanju ovisnosti u Virovitičko-podravskoj županiji iz 2007. i 2017. godine, u našoj zemlji originalnog i još uvijek jedinstvenog modela suradnje dionika borbe protiv ovisnosti.
Na poziv Ministarstva pravosuđa i načelnice Sektora za probaciju i pomoćnice ministra pravosuđa Jane Špero, profesor Brlas održao je 19. rujna 2018. godine u Ministarstvu pravosuđa u Zagrebu edukaciju pod nazivom “Izvanbolnički tretman ovisnika u interdisciplinarnom kontekstu borbe protiv ovisnosti”. Edukaciju je Ministarstvo organiziralo za probacijske službenike iz svih dijelova Republike Hrvatske. Dio probacijskih službenika bio je nazočan edukaciji u zgradi Ministarstva, dok je ostatak službenika edukaciju pratio u svojim uredima diljem Hrvatske putem video linka.
Ministarstvo pravosuđa zbog ovoga je profesoru Brlasu dodijelilo važno priznanje za njegov stručni doprinos međusektorskoj suradnji u tretmanu ovisnika i suradnji na pripremi i realizaciji ove edukacije, a sve je započelo 2017. godine uključivanjem Probacijskog ureda Bjelovar u mrežu međusektorske suradnje dionika u Virovitičko-podravskoj županiji. Takvo je priznanje dobio prvi puta netko iz Virovitičko-podravske županije, a dodijeljeno je na posebnoj svečanosti u zgradi Ministarstva pravosuđa u Zagrebu. Na ovaj je način utjecaj Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije snažno i trajno utkan u strukturu suradnje koja i danas u našoj zemlji prema ovome modelu aktivno doprinosi resocijalizaciji i rehabilitaciji osuđenika (među njima i liječenih ovisnika) puštenih na uvjetnu nadziranu slobodu.
Navedeno pokazuje kako bogata i raznolika iskustva i znanja stručnjaka našega Zavoda za javno zdravstvo stvaraju trajnu dodanu vrijednost cjelokupnom sustavu prevencije i suzbijanja ovisnosti, ne samo u Virovitičko-podravskoj županiji nego i u Republici Hrvatskoj, ali sve češće i izvan granica naše zemlje.
(icv.hr, sb)