Nikad veći interes poljoprivrednika i pčelara nije bio za županijske potpore nego ove godine. A za sve njih, ukupno 288 korisnika, Virovitičko-podravska županija namijenila je 276.892,88 eura. Za one koji su se javili na različite poljoprivredne mjere, njih 163 je zadovoljilo uvjete javnog poziva. Za njih je Virovitičko-podravska u Proračuna izdvojila 246.892,88 eura, a za 125 pčelara, dodatnih 30.000,00 eura.
Svima njima, u Tehnološko-inovacijskom centru u odluke o dodjeli sredstava, uručio je virovitičko-podravski župan Igor Andrović, uz nazočnost zamjenika župana Marija Klementa i pročelnika za gospodarstvo i poljoprivredu VPŽ Bojana Mijoka.
Tom prigodom virovitičko-podravski župan Igor Andrović, naglasio je kako je mjeri koja se već godinama provodi na području županije, a koja se pokazala izuzetno učinkovitom i korisnom za lokalne proizvođače.
– Maksimalna potpora iznosila je 50 posto ukupne investicije, odnosno ne više od dvije tisuće eura. Iako iznosi nisu veliki kao oni iz fondova Europske unije, ovakva pomoć puno znači našim poljoprivrednicima i pčelarima. Virovitičko-podravska županija već tradicionalno snažno ulaže u poljoprivredu – imamo najviše obradive zemlje po glavi stanovnika u Hrvatskoj i najveće poljoprivredne površine. Ta ulaganja ne staju – upravo nam je odobreno dodatnih 18 do 19 milijuna bespovratnih eura koje ćemo uložiti u sustave navodnjavanja, u čemu smo također hrvatski lideri – istaknuo je župan Andrović.
Među dobitnicima potpore je i profesionalni pčelar Dražen Jakupec, koji sa svojih oko tisuću pčelinjih zajednica živi isključivo od pčelarstva. Kako ističe, pomoć županije dolazi u pravom trenutku.
– Županija nam je značajno pomogla, sredstva ćemo uložiti u očuvanje i proširenje pčelinjih zajednica. Uvoz nas pritišće, a domaće pčelarstvo sve teže opstaje. Cijena uvoznog meda, koji se može kupiti već za 1,50 eura po kilogramu nije konkurentna i s tom cijenom se domaći proizvođači ne mogu nositi. Nadam se da nas vrijeme neće dodatno pogoditi jer smo na rubu. Ovakve subvencije puno znače – pokazuju da županija cijeni naš rad i trud, a nama pčelarima to je velika motivacija – poručio je Jakupec.
Jedan od korisnika potpore je i Božidar Biondić, koji se bavi kozarstvom i ovčarstvom, ponajviše za vlastite potrebe, ali i za dodatni prihod.
– Bavim se kozarstvom i ovčarstvom uglavnom za svoje potrebe – da imamo nešto zdravo, fino i domaće za pojesti. Ako što ostane, proda se, i tu se također nešto zaradi. Ljudi sve više traže domaće proizvode i upiti stižu gotovo svakodnevno. Drago mi je što se cijeni i naš uloženi trud, pogotovo i od Županije koja nam je ovim potporama olakšala u našem poslu – rekao je Biondić.
S obzirom na snažnu poljoprivrednu orijentaciju županije, potpore male vrijednosti ostaju važan instrument u podršci lokalnim proizvođačima i daljnjem razvoju ruralnog prostora.
(icv.hr, mra, vpz.hr)