Grad Slatina i Virovitičko-podravska županija, bili su domaćini 19. sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, održane pod predsjedanjem predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića. U uvodnom dijelu sjednice nazočnima se obratio gradonačelnik Grada Slatine Tomo Tomić, uputivši srdačnu dobrodošlicu svim uzvanicima, među kojima su bili članovi Vlade, župani, saborski zastupnici i drugi visoki dužnosnici.

-Na funkciju gradonačelnika stupio sam tek nedavno, no uz vjeru u radu, tim i suradnju s Vladom RH vjerujem da možemo uspješno odgovoriti na sve što je pred nama. Za Slavoniju, Baranju i Srijem već su ostvarene mnoge investicije – u prometnoj infrastrukturi, obrazovanju, zdravstvu, gospodarstvu i poljoprivredi. U Slatini je trenutno u provedbi „Izgradnja i opremanje područnog objekta Dječjeg vrtića Zeko u Slatini“, kao i odobrenje bespovratnih sredstava za projekt Centra za sprečavanje i upravljanje rizicima Slatina. Provodi se i projekt Aglomeracije, a izdvojio bih i projekt „ZaMiSLi – Muzej za sve“, kojim će se urediti zgrada Starog kotara u Slatini, dom Zavičajnog muzeja, Turističke zajednice, Obrtničke komore i prostora Udruge roditelja poginulih branitelja – rekao je Tomić naglasivši kako cilj Slatine ostaje održivi razvoj, demografska obnova i privlačenje mladih ljudi.

Župan Igor Andrović istaknuo je kako je Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem inicijativa koja je donijela konkretne pomake i novu perspektivu razvoju istoka Hrvatske.

-Slavonija je uvijek bila oslonac Hrvatske – gospodarski, demografski i kulturno. Unatoč brojnim izazovima, inicijativa “Slavonija, Baranja i Srijem” ima posebnu težinu – jer pokazuje da država nije zaboravila svoj istok, nego je spremna ulagati, razvijati i stvarati temelje za budućnost. U našoj županiji zahvaljujući toj inicijativi, ali i snažnoj suradnji s Vladom, realizirani su brojni projekti. Nove škole i vrtići, sustavi navodnjavanja, obnova zdravstvenih objekata, ulaganja u poduzetničku infrastrukturu i prometnu povezanost, kao i ulaganja u obrazovanje i centre kompetentnosti – jer znamo da bez znanja nema održivog razvoja – uvodno je rekao župan Andrović.

U okviru sjednice uručeni su i ugovori, sporazumi i odluke za projekte koji će se provoditi na području Virovitičko-podravske županije, o čemu više možete pročitati OVDJE.

-Posebno smo ponosni na potpisivanje 20 ugovora s resornim ministarstvima za područje naše županije u vrijednosti većoj od 21 milijun eura, a odnose se na javnu uslugu linijskog prijevoza, programe podrške gospodarskoj revitalizaciji SBS i za sufinanciranje projekata gradova i općina za poticanje razvoja komunalnog gospodarstva. Svjesni smo da posla još ima, no ova sjednica prilika je da zajednički postavimo nove ciljeve, razmijenimo iskustva i dodatno usmjerimo sredstva iz fondova EU i državnog proračuna prema projektima koji će zadržati ljude ovdje, otvoriti nova radna mjesta i stvoriti uvjete za kvalitetan život – na selu i u gradu – zaključio je župan Igor Andrović i zahvalio Vladi i članovima Savjeta na dosadašnjoj podršci.

Premijer Plenković je u uvodnom govoru istaknuo kako nakon lokalnih, Hrvatska ima tri godine ispred sebe bez izbora i priliku da se svi zajednički posvete radu na poboljšanju kvalitete sugrađana u svim krajevima Hrvatske. Za Projekt Slavonija, Baranja i Srijem naglasio je da je njime pet slavonskih županija stavljeno u fokus na način kako to nikada ranije nije bio slučaj. Kada se zbroje sva sredstva, za tih pet županija od 2016. do 2025. ugovoreno je 4,5 milijarde eura vrijednih projekata.

-Od toga Osječko-baranjska županija prednjači s 1,7 milijardi eura, Vukovarsko-srijemska s gotovo milijardu eura, Brodsko-posavska i Virovitičko-podravska s malo više od pola milijarde, a Požeško-slavonska županija s oko 415 milijuna eura. Tu je još i niz zajedničkih projekta vrijednih 336 milijuna eura. Projekt Slavonija, Baranja i Srijem dio su Nacionalne razvojne strategije koju je Sabor usvojio prije nekoliko godina na prijedlog Vlade, a relevantan je i iz aspekta glavnih vladinih prioriteta, poput demografske revitalizacije, digitalne transformacije, zelene tranzicije i ulaganja u obrazovanje i produktivnost, inovativnost i u konačnici konkurentnost Hrvatske – istaknuo je premijer Plenković.

(vpz.hr)