Sekcija za kliničku psihologiju Hrvatskog psihološkog društva, kojoj je od prošle godine na mjestu pročelnika profesor psihologije i specijalist kliničke psihologije Siniša Brlas, ima od sada novi vizualni identitet. Psihologija kao struka razumije kako je i neverbalna komunikacija neizostavan i važan dio komunikacije kao ključnog alata i vještine u međuljudskoj interakciji te je slijedom toga osmišljen pristup koji će biti doprinos boljoj vidljivosti rada kliničkih psihologa, ali i psihologije kao struke u akademskoj i lokalnoj zajednici.

Psiholozi su neizostavni članovi stručnih timova i u službama za izvanbolničko liječenje ovisnosti i skrb o mentalnom zdravlju od samih početaka rada ovih službi u županijskim zavodima za javno zdravstvo, pa tako i u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije, u kojemu je psiholog Siniša Brlas kreirao sustav prevencije i suzbijanja ovisnosti te proaktivne skrbi mentalnom zdravlju i sada je voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje.

Klinički psiholozi specijalisti su unutar psihologije kao struke, a u Virovitičko-podravskoj županiji su iznimno malobrojni, usprkos stalnim potrebama za njihovim uslugama. Županijski Zavod za javno zdravstvo jedna je od malobrojnih ustanova u Virovitičko-podravskoj županiji koja ima zaposlenog kliničkog psihologa (Sinišu Brlasa) koji već gotovo dva desetljeća postavlja standarde prevencije i suzbijanja ovisnosti te promiče proaktivnost u pristupu skrbi o mentalnom zdravlju u našoj županiji, ali i puno šire.

Standardi rada kliničkih i zdravstvenih psihologa proizlaze iz temeljnih zadataka kliničke i zdravstvene psihologije, a to su: prevencija, psihodijagnostička procjena, tretman neprilagođenog i aberantnog doživljavanja i ponašanja te istraživanja. Ovi su Standardi usmjereni ka razvoju kompetencija kliničkih psihologa kako bi oni što kvalitetnije:

1. istraživali utjecaje različitih biopsihosocijalnih čimbenika na psihičko i tjelesno zdravlje te evaluirali različite psihodijagnostičke i tretmanske postupke,
2. razvijali vještine psihodijagnostičkog i tretmanskog rada s različitim populacijama i skupinama,
3. primjenjivali znanstvene psihološke spoznaje s ciljem promicanja mentalnog zdravlja te pružanja psihološke podrške i pomoći pojedincima, obiteljima, institucijama i društvu u cjelini te
4. djelovali s ciljem preventivnog i kurativnog učinka na psihičko (mentalno) zdravlje pojedinca i zajednice.

Navedene zadaće profesor Brlas u suradnji s mnogim dionicima u našoj županiji provodi slijedom ključnih strateških dokumenata koji u našoj zemlji i županiji reguliraju ova područja, a to su:

1. Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti
2. Akcijski plan djelovanja na području ovisnosti u Virovitičko-podravskoj županiji
3. Strateški okvir razvoja mentalnog zdravlja u našoj zemlji.

(zzjzvpz.hr)