Prošetali smo novom turističkom atrakcijom općine Čačinci: “Staza mirisa bagrema” lokacija je mira, uživanja i ljepote

Kada te priroda “dotakne” svojim “čarobnim” dodirom i osvoji svega koji kilometar od užurbane i prepune Podravske magistrale, jednostavno se prepustiš i ne želiš otići. Taj “koji kilometar” od “žile kucavice” Slavonije i Podravine je lokacija Čačinačkih ribnjaka, a posebno onaj puteljak koji prije ribnjaka odlazi desno. Velika tabla “pokazuje” na poučnu stazu pod nazivom “Staza mirisa bagrema”. I doista je to staza na kojoj bagrem miriši na sve strane, a kada se pomiješa s osebujnim mirisom pokoje bazge, osjećaj je potpun.

BAGREM – ROBINIA PSEUDOACACIA

-Bagrem je podrijetlom iz Sjeverne Amerike i spada u ogromnu porodicu mahunarki. Drvo bagrema raste do 20 metara, a danas bagrem predstavlja važnu biljku koja uz ogrjev i tehničko drvo pruža obilje mirisnog cvjetnog nektara za pčele, što jamči košnice pune meda – piše između ostalog na prvoj poučnoj tabli.

I onda kreće praćenje mirisa bagrema. Prvih 400 metara vodi uređena staza lagano uzbrdo do prve interpretacijske točke i druge dvije poučne table. Prva govori o tome kako je bagrem izvrsno drvo za parket i bačve.

BAGREM – PARKET, BAČVE

-Drvo bagrema cijenjeno je kao tehnička građa s primjerom u graditeljstvu, bačvarstvu i proizvodnji parketa. Vina dozrela u bačvama od bagrema krasi bogata aroma, a parket je vrlo atraktivan zbog dinamične teksture i specifične boje – stoji na prvoj tabli, a ostatak priče o bagremu kao građi ostaje na vama da pročitate.

I onda malo odmora od čitanja i edukacije pa opet dio uživanja, odmah naime uz dvije prve table je napravljen vidikovac. Drvenim stepenicama gore i pogled prema nepreglednoj slavonskoj ravnici kroz krošnju bagrema. Kada se nauživaš pogleda i spustiš natrag prema tablama, odmah “u oko ubode” naslov na drugoj “Bagrem lijek”.

BAGREM – LIJEK

Bagremov cvijet radi divnog mirisa i okusa najčešće koristimo u čajnim mješavinama, a samostalno ga koristimo kao lijek. Ljekoviti pripravci od bagremovog cvijeta i lista koriste se kao mnogi lijekovi, a više o svemu otkrijte prilikom prve posjete Čačinačkim ribnjacima.

Nakon nove priče staza ide dalje, ovog puta nizbrdo kroz drvored bagrema, preko drvenih suhih mostića pa sve do druge interpretacijske točke gdje se nalaze nova tabla i mala drvena stijena za penjanje za djecu. Nakon što se djeca napune adrenalinom valja naučiti kako je bagrem odličan i za kozmetiku.

BAGREM – KOZMETIKA

Bagremovim cvijetom dobivaju se bogata eterična ulja za proizvodnju krema i… pogađate, piše na tabli, u debeloj hladovini bagrema, odmorite uz čašu vode i naučite nešto novo o bagremu.

Krećemo dalje stazom, uživanje kroz šumu i pogled na bagrem u cvatu. Još jednim suhim mostićem dolazimo da posljednje table na kojoj piše da je bagrem izuzetno pogodan i za hranu.

BAGREM – HRANA

Bagremov cvijet može biti dio salate, omleta i naravno ukusnog meda – otkriva ova tabla, ali još se nešto od bagrema može praviti za jelo, a o čemu je riječ, saznajte na “Stazi mirisa bagrema”.

Javio se i načelnik općine Čačinci i ravnatelj Javne ustanove Parka prirode Papuk Alen Jurenac kako bi pitao za dojmove te naglasio kako je “Staza mirisa bagrema” izuzetno posjećena.

-Prirodu ništa ne može zamijeniti. Otkrili smo ovu stazu, uredili je i drago mi je da se ljudima sviđa. Dosta je posjećena i bit će zasigurno još i više. Malo smo imali problema nakon one velike poplave prošle godine, ali sve smo ponovno uredili, pokosili i još ćemo to dotjerati – poručio je Jurenac.

Kako smo već i rekli, lijepa je ovo pustolovina ispod Papuka koja ne traje dugo, svega uz lagani hod nekih sat vremena, ali u tih sat vremena doista možete “napuniti baterije” i barem na kratko zaboraviti na “beton”, probleme i “stopiti” se s okolišem.

(www.icv.hr, vg, foto: V. Grgurić)

 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content